Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.02.2012 18:12 - Сдружението на вардарските българи-"Радко"и в България
Автор: tolstoist Категория: Политика   
Прочетен: 722 Коментари: 1 Гласове:
1



Създадено е ново патриотично сдружение „Иван Михайлов - Радко”


На 20.01.2012 г. в гр. София беше учредено патриотично сдружение „Иван Михайлов - Радко”, на името на известния деец на ВМРО/ВМОРО от Югозападна България, област Македония. Това за сега не е политическа партия, а сдружение с идеална цел. Създаването на това ново сдружение в България се яви като необходимост поради факта, че на аналогичното дружество (със същото име) създадено в Република Македония неколкократно се отказва регистрация там от страна на официалните власти. Това става въпреки спечелените съдебни битки в полза на сдружението, включително и в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Очевидно е, че сърбо-македонистите, които са едно „раково образование” в Македония, заедно с албанските терористи, продължават да налагат културен и всякакъв друг геноцид над българите в Македония (1,5 млн. души)! Една от целите на сдружението е именно съхраняване на етно-културната идентичност, историята и езика на българите в Македония, и не само там, а също и в Егейска Македония (заграбена от Гърция) и Западните покрайнини (заграбени от Сърбия).
На учредителното събрание в София бяха поканени много родолюбиви интелектуалци, националисти и дейци от различни патриотични организации, изследователи на българската история, както и някои стари дейци на ВМРО и мадеконските дружества. Не бяха забелязани хора от ръководството на тукашното ВМРО, което е знаково, че те не са добре приети в тези среди, поради ред причини от личностен, идеен и политически характер.
Като официални гости на събранието присъстваха Владимир Панков от Охрид, който е и лидер на нерегистрираното сдружение в Република Македония, гл. редактор на сп. „България - Македония” Иван Николов, стария воевода Христо Матов и др.
Христо Матов произнесе великолепна реч, в която напомни, че на гроба на Иван Михайлов (1896-1990 г.) в Рим съратниците на Радко са се заклели, да се претворят неговите идеи в дела, основното от които е обединението на България и Македония във всякакъв аспект!
За председател на сдружението в България беше избран г-н Перица Аврамов, а в ръководството влязоха Албена Крапчева, Стоян Георгиев, Димитър Георгиев (от Струма), Здравко Здравески (от Прилеп), Валентин Янев, Антоанета Тодорова и Димитър Николов (зам. пр-л на БНРП).
Седалището на сдружение „Иван Михайлов - Радко” е с адрес: гр. Банкя, ул. „Юрий Гагарин” № 15, вх. Б, ап. 1; тел. (02) 999-279.
Ето и допълнителна информация за Асоциацията „Радко” (Охрид), чиито цели и задачи изцяло съвпадат с тези на сдружението „Иван Михайлов - Радко” (София):
С появата на асоциацията РАДКО за първи път след обявяване на самостоятелността на Р. Македония се институционализира група от македонски граждани, които не само че открито декларират собствената си българска духовно културна идентичност, но и я анализират и критично се отнасят към официалната македонска историография, с цел да осветлят обективно историческото минало, да разобличат лъжите и да повдигнат отново българския възрожденски дух на Македония.
Асоциацията РАДКО се създава за защита и реализация на национално културни и политически права, интереси и убеждения на Българите от Р. Македония. Асоциацията се занимава с афиширане и реализация на идеите на Македонското освободително движение. Основателите на асоциацията я наричат РАДКО – това е най-често използваният псевдоним на последния водач на Македонското освободително движение Иван Михайлов.
Асоциацията РАДКО е създадена с решение на Събранието на основателите на 24.05.2000г..
Асоциацията беше регистрирана в "Регистъра на асоциации" на 19.06.2000г. при № 18/2000 с Решение на Основният съд - Охрид.
Конституционният съд на Р. Македония на 21.03.2001г. обяви за нищожни програмата и устава на асоциацията. Това Решение на Конституционния съд бе публикувано в Сл. Вестник на Р.Македония № 27 от 10.04.2001г..
Асоциацията недоволна от Решението на Конституционния съд на Р.Македония направи жалба до Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург. Жалбата бе регистрирана при № 74651/01 на 04.10.2001г ..
Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) на 15.01.2009г. произнесе, че Р.Македония е нарушила Европейската конвенция и правото на сдружаване.
Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) с писмо от 05.05.2009г. информира асоциацията РАДКО че решението, взето на 15.01.2009г. влиза в сила, защото Р.Македония не се жалила на горе посочената присъда.
Със съдебно решение на Върховния съд на Р.Македония УЖП.бр.940/2010 от 17.05.2011г. РАДКО спечели делото срещу Решението за не регистриране на асоциацията, прието от Централния регистър на Р.Македония на 31.07.2009 година.
С решение от 07.10.2011г. Централният регистър на Република Македония за втори път отхвърли регистрацията на асоциацията РАДКО въпреки решенията на Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) и Върховния съд на Р. Македония.
По тази причина искаме асоциацията да бъде регистрирана в Р. България, за да имаме легитимност в една държава членка на Европейският съюз.
Основните задачи на РАДКО са:
- Българите от Р.Македония да представляват градивен елемент в Конституцията на държавата;
- Един от официалните езици на държавата да бъде и Българският книжовен език;
- Афиширане на Българската история и култура;
- Възобновяване на необходимите културно-образователни и църковни институции в Р.Македония по подобие на българските културно-образователни и църковни институции, които съществуваха на територията на Р.Македония по времето на Османската империя, разбира се, адаптирани към съвременните условия и потребности;
- Защита от присвояване и фалшифициране на Българската история и култура;
- Защита на Българите в Р.Македония от репресии, полицейско наблюдение и тормоз, преследване, дискриминация и културен геноцид;
- Възобновяване на духовното и културното единство на Българите от Р.Македония и Българите от Р.България. (Пояснение: духовното и културното единство на българите от Р.Македония и българите от Р.България може да се осъществи само тогава, ако са реализират предварително казаните основни задачи на РАДКО, за да можем утре да говорим за единно българско духовно културно пространство, както днес говорим за единно немско духовно културно пространство, както е в Германия, Австрия и Швейцария.)
Това означава, че основните задачи на РАДКО просто казано може да се сведе до две основни изисквания:
- Признаване на правото на държавност на Българите от Р.Македония и
- Признаване на културната автономия на Българите от Р.Македония която имахме от времето на Османската империя.





Hosted in Toronto by Macedonian Tribune





Гласувай:
1



1. kolevm38 - бРАВО СЪЗАКЛЯТНИЦИ
25.02.2012 19:24
В последно време да чуем нещо положително за България. Целия български нарог трябва да подкрепи тази идея и да помага кой с каквото може. Мисля, че тук трябва да се намесят и управляващите и да тропнат на масата на това сръбско македонско правителство и да му кажат конкретно и твърдо че въпреки че Б-я
първа подкрепи република Македония, което според мен беше грешка няма да подкрепи Македония за влизането и в ЕС, до като упражнява геноцид срещи българите и се опитва да измени историята. Мисля, че нашето правителство и това на Гърция трябва да излязат с единна позиция по въпроса за членството на Р Македония в ЕС. Желая Ви успех и вярвам във вас. Дерзайте
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: tolstoist
Категория: Политика
Прочетен: 2087974
Постинги: 1631
Коментари: 412
Гласове: 1176
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930